Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koordinační schůzka před akcí v Králově Poli

9. 4. 2008
Této schůzky se účastnil svolavatel tohoto, celkově druhého, protestu u památníku pan Formánek, zástupci obou brněnských klubů, sdružených v nově vzniklé Oblastní radě Komunistického svazu mládeže pro Jihomoravský kraj (OR KSM JMK), členové propagační a agitační sekce při MěV KSČM, zástupce Kruhu občanů vyhnaných z pohraničí v roce 1938, zástupce Vlasteneckého sdružení antifašistů a členové vojensko-historického klubu Rudé armády, zástupce Česko-ruské společnosti.
Diskuse měla velmi věcný charakter. Zbylo i dost prostoru na probrání historických fakt, která hovoří o tom, že památník je zde skutečně oprávněně. V Brně – Králově poli probíhaly těžké boje, které byly důležité pro úspěch osvobození Brna. Vojáci Rudé armády zde zastavili postupující fašisty nedaleko na Kociánce, aby tak plnili vyjádření Stalinova rozkazu k osvobození Brna, a také, že z hlediska vojenského je dobýt Brno ještě důležitější než dobytí Vídně a Budapešti dohromady. Pokud by zde, v Králově poli, Rudá armáda nezastavila nepřítele, ten by mohl napáchat obrovské škody. Představa, že by se nacisté dostali do Králova pole, je děsivá. Málokdo z nás si dokáže představit, jak by tam řádili, jaká zvěrstva by napáchali. Připomínka zde tedy nestojí nijak nahodile, ale naprosto oprávněně.
Na pořad jednání přišla i otázka účasti KSM na akci, který zde vystoupením bude zastupovat s. David Pazdera. Nejdříve se hovořilo samozřejmě o soudem potvrzeném zrušení KSM. David jednak zmínil, jakou zahraniční podporu má KSM. Jsou zakládány platformy na podporu KSM, fungují šestery mezinárodní internetové stránky, masové demonstrace na podporu KSM a poskytují i další pomoc. Současně také upozornil, že v té době bude KSM stále ještě legálním občanským sdružením. KSM se také účastní celosvětové kampaně z iniciativy především Řeckých, Portugalských a Tureckých komunistů proti odstraňování památníků lidových vítězství, např. v pobaltí, kde se již zcela otevřeně oslavují nacisté a jednotky SS a probíhá apartheid vůči ruské menšině. Ale i kauza v Brně – Králově Poli je díky komunistickému hnutí mezinárodně známá.
Dalším úkolem bylo vypracovat postup pro případ, že by demonstraci přišel někdo narušit – počítáme s „účastí“ René Pelána i Mladých konzervativců, kteří na minulém protestu přišli ve třech s transparentem, na kterých byl jasně patrný symbol hákového kříže. S těmito projevy antikomunistů se musí počítat a nelze je akceptovat na takto významném a pietním místě. Proto byla pořadatelská služba svěřena Komunistickému svazu mládeže a bude označena rudou rukávovou páskou. U památníku bude rovněž stát čestná stráž v dobových uniformách z Klubu Rudé armády.
Chtěl bych i prostřednictvím tohoto článku vyzvat k podpoře shromáždění, které proběhne 10. dubna 2008 od 16h v Brně – Králově Poli u památníku na ulici Božetěchové, tedy demonstraci na podporu rozhodnutí vrátit srp a kladivo na památník osvoboditelů.
Pryč s hanobením památníků lidových vítězství!
Pryč s překrucováním historie!
Pryč s antikomunismem!
Jakub Holas
PS.: Sraz Komunistického svazu mládeže v 15h před budovou hlavního vlakového nádraží v Brně a v 15:30 na zastávce tram. 1 - Semillaso.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář