Jdi na obsah Jdi na menu
 


V Luhačovicích proti vojenským základnám

25. 8. 2008

Dne 8. srpna, tedy v době, kdy si připomínáme smutná výročí 63. let od svržení jaderných bomb na japonská města Hirošimu a Nagasaki letadlem USA, se v Luhačovicích konala petice zaměřená proti umístění cizích vojsk na území České republiky. Prostřednictvím mých přátel, soudruhů Davida Pazdery a Lukáše Kollarčíka, jsem byl požádán o výpomoc při této akci. Vzhledem k mému jednoznačnému postoji k této otázce jsem rád přislíbil svou účast. Doposud jsem se podobné akce, na rozdíl od mých zkušenějších kolegů, nezúčastnil, byl jsem tudíž zvědavý na průběh naší snahy rozšířit seznam lidí, kteří zaujímají odmítavé stanovisko k možnému umístění americké radarové základny na našem území. Vzhledem k ideálnímu času (pátek 15 h) i poměrně vhodného místa v centru města byly prognózy mých dvou kolegů poměrně optimistické. Společně se mnou se petice zúčastnil David Pazdera. Samotná petice začala klidně, bez slovních útoků. Co mě trochu překvapilo, byla nízká ochota k diskusi ze strany některých zastánců radaru. Přitom bych si rád vyslechl jejich argumenty, kterými by odůvodnili svůj postoj. Naskytla se nám též možnost získat „V.I.P.“ podpis. Kolem nás totiž prošel frontman skupiny Melody Makers Ondřej Havelka. David si pochopitelně nenechal ujít příležitost k oslovení této známé osobnosti. Pan Havelka byl sice ochotný, vyslechl si nás, krátce s námi podebatoval, svůj podpis však nepřidal. V průběhu jinak poklidné petice došlo pouze k jedné malé, pro mě osobně zábavné, slovní přestřelce mezi Davidem a kolemjdoucími. David oslovil procházející starší, zřejmě manželský, pár. U těchto lidí jsme zjevně nevzbudili sympatie. Oba svorně a hrdě prohlašovali, že jsou jednoznačně pro radar, že zažili komunistickou éru a vstup vojsk v roce 1968 a američtí vojáci na našem území prý mají podobným případům zabránit. Navíc nám pán povýšeně vytýkal, že jako mladí, kteří tu dobu nezažili, nemůžeme o těchto věcech nic vědět. Bylo jasné, že tyto dva nepřesvědčí nic. Zrovna v době této konfrontace prošla kolem paní nápadného vzhledu a vyjádřila souhlas s manželským párem v tom, že jako mladí o tom prostě nemůžeme nic vědět. Když jí David řekl, že je člen Komunistické strany a rozpuštěného Komunistického svazu mládeže, paní pouze zděšeně kroutila hlavou a formou hysterického křiku vyjadřovala svůj souhlas se zákazem KSM i se zavíráním mladých komunistů. Paní byla natolik afektovaná, že pobavila nejenom nás, ale i přihlížející. Na závěr jsme přátelsky podebatovali se třemi lázeňskými hosty z obce Jince v Brdech, tudíž oblasti, kde má být umístěn americký radar. Všichni ochotně připojili svůj podpis a rozebrali v té chvíli na akci už poslední čísla časopisu komunistické mládeže Mladá Pravda. Za hodinu a čtvrt snažení jsme zaplnili téměř dva podpisové archy, což lze považovat za úspěch. Jsem rád za tuto novou zkušenost, udělal jsem si obrázek o některých lidech, zejména o nízké argumentační vybavenosti lidí, kteří zaujímají souhlasné stanovisko s radarem.

Martin Bublák, Luhačovice

Fotky na www.ksmprobrno.wbs.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kampak na nás! :))

(Michal Doležel, 19. 1. 2009 13:43)

...Kampak na nás bolševici, copak vás to napadá, vás si každý koupí, na nás jste však hloupí! Kampak na nás bolševici, copak vás to napadá, víme jak ta vaše volnost vypadá!
My si v Čechách nenecháme bolševismem hlavy plést, republiku neprodáme za zradu a podlou lest, my jsme národ příliš zdravý, Šmeral nás tu nenakazí, naše zem je maličká, má však svého tatíčka. Za ním půjde každý Čech s písní na svých rtech. Kampak na nás bolševici copak vás to napadá...!
K. Hašler
http://www.youtube.com/watch?v=Lmud55Slh_c