Jdi na obsah Jdi na menu
 


O jednotné škole

28. 4. 2008
Chlapci a děvčata, páni učitelé a profesoři, drazí přátelé!
Děkuji vám srdečně za vaše milé uvítání i za květiny. Přiznám se, že jsem byl opravdu dojat. A myslím, že máme dnes radost nejen my, kteří jsme tady na tribuně, ale celá Praha, když viděla, jakou máme svěží, zdravou a veselou mládež. A věřím, že i dále budete růst takoví zdraví a veselí, že bude stále světlejší a radostnější život v naší republice. Vždyť konec konců o to nám jde, k tomu dnes v republice pracujeme. Chceme, aby se všem lidem v naší zemi dobře vedlo, a chceme proto také, aby republika už nikdy nebyla mládeži zlou nebo lhostejnou macechou, nýbrž vždycky jen dobrou, starostlivou a laskavou matkou.
A že se naše nová republika o mládež již opravdu mateřsky stará, to dokazuje právě zákon o jednotné škole, který dnes oslavujete. Ten zákon, drazí chlapci a děvčata, je opravdu veliká věc. Chci vás upozornit alespoň na dvě věci, které přináší.
Odstraňuje předně jakékoliv rozdíly mezi školami pro mládež do 15 let. Vy sami víte, jaké byly dosud rozdíly mezi střední školou a měšťankou, mezi školami ve městě a na venkově. S tím je nyní konec. Nyní bude pro všechnu mládež do 15 let škola stejná, i ve městech i na venkově. Pro všechny, pro chudé i pro bohaté bude to nejlepší, to jest všichni budou chodit společně do nižší střední školy. A kdo bude nadaný, o toho se republika postará, aby mohl studovat dále. Nyní budou i vyšší školy přístupné veškeré mládeži. Jedině schopnosti a nadání budou určovat, kdo bude studovat dále, ať již je to dítě dělníka, rolníka, úředníka nebo živnostníka.
A další důležitá věc, kterou zákon přináší, je, že škola vás bude učit uvědomělé lásce k práci. U nás je ještě hodně rozšířena pověra, že tělesná práce, práce rukou, je něco horšího a nižšího než práce hlavou, že dělník, řemeslník nebo rolník je něco méně než úředník. To je pověra, a ošklivá pověra. Tu dříve pěstovali bohatí páni, kteří sami nic nedělali, ale rozeštvávali pracující lidi mezi sebou, aby je snáze ovládali a mohli kořistit z jejich práce. My jsme však v nové republice takové pány vyhnali a dnes u nás platí zásada, o které se zpívá v „Písni práce“: „Vše, čeho člověk užívá, z šlechetné práce vyplývá. Buď práci čest!“
Tuto hlubokou pravdu musíte všichni dobře pochopit. Práce je zdrojem všeho, co potřebujeme k životu, všech krás i lidského štěstí. Lidé, kteří žijí bez práce, ač by pracovat mohli, jsou špatní a zcela zbyteční na světě. Zato lidé, kteří pracují a rádi pracují, jsou užiteční a potřební. Jim také dnes patří naše republika a oni jsou v ní pány.
Přitom je stejně důležitá práce dělníka, rolníka a inteligence. Avšak základem všeho je práce tělesná, práce rukou. Proto se bude v nové škole učit všechna mládež tělesně pracovat, aby se všichni naučili vážit si tělesné práce. A proto také zdokonalíme odborné školy pro učně, aby vzdělání dělníka, řemeslníka, rolníka bylo co nejlepší a aby svůj obor co nejlépe ovládali.
A nyní vám chci, chlapci a děvčata, opakovat to, co slyšíte tak často doma i ve škole: učte se poctivě a svědomitě! Každý z vás chce přece něčím být, v něčem vyniknout. Jeden chce být strojvůdcem, druhý lékařem, třetí spisovatelem a čtvrtý třeba hodinářem,který by nám udělal nový orloj. Nuže, ničím se nestanete bez učení. Pravda, také vaši otcové, nebo strýcové chtěli něčím takovým být, a mnohým se to nepovedlo. Ale to proto, že jejich rodiče neměli dost peněz na školu, nebo proto, že když se vyučili, přišla nezaměstnanost a oni byli rádi, když vůbec nějakou práci našli. Vy se však něčeho podobného bát nemusíte. Vám dává republika a naše nová škola všechny možnosti uskutečnění vašich nadějí a snů. Ale ovšem – bez práce nejsou koláče. Bohužel, nějaký takový zákon, aby se člověk něčemu naučil bez učení, naše vláda udělat neumí a mohu vám zaručit, že ho nikdy nikdo nevymyslí.
Proto, učte se. A chci vám též říci, že je to i vaše povinnost k republice. Republika potřebuje lidi, kteří něco umějí. Být dobrým vlastencem, dobrým republikánem, to znamená být dobrým pracovníkem a tedy i dobrým žákem.
Přeji proto vám všem, přeji to vašim rodičům i celé naší republice, abyste byli dobrými vlastenci. Dobrými žáky.
Naší drahé republice a její mládeži – nazdar!
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Antikomunistů v příspěvcích

(Miroslav Votava, 16. 3. 2010 8:16)

Vážení co kopete do Gottwalda, tak Vám těch " krásných " 20 let zatím nestačilo. Buďte, ale ubezpečeni,že tak jak se chováme k naší historii, tak nás nečeká nic pěkného. A budeme si muset ji prožít znovu. Lidé konečně, již přemýšlejte. Sto krát platí
Fučíkovo " Lidé bděte ". Já věřím, že všem poctivým, pracovitým a prostým lidem opět na ulici bude svátek. Jsou na světě milióny a pokrok pani antikomunisté nikdo nezaství.Mirek

Jak chutná nenávist ?

(Zdeněk, 6. 1. 2010 11:05)

Asi tak, jak je vyjádřena v diskusi pod mým příspěvkem. Nenávist nechutná, je zkažená nemocí lidské duše. Lituji tyto nešťastné duše, které se topí v nesnášenlivosti, netoleranci, v nedemokratičnosti a v protiústavním stavu mysli. Přesto jim jako komunista odpouštím jejich nevůli...

Prezident Klement Gottwald uměl

(Zdeněk, 6. 1. 2010 10:59)

Jeho projev byl duši pohlazující, měl v sobě kladný náboj se smyslem pro formování kladných rysů mladých lidí. Proto vzniklo to obrovské nadšení mladých pro novou , sociálně spravedlivou společnost v Československu. Kladné stránky politického vůdcovství soudruha Klementa by se měly více využívat i v nynější době. Komunisté, přes tragické ztráty, které utrpěli v boji s fašisty, zůstali bojovým předvojem pracujících a zvítězili. Je na co navazovat a co využívat, jak jít do politických srážek za zájmy pracujích v dnešní době. Dílo soudruha Klementa Gottwalda je nesrmetlné a opět ožije !

ZDECHNITE VY RUDÝ SVINĚ

(STANISLAV VODIČKA Z BRNA, 25. 1. 2009 18:48)

KOMUNISTI JSOU NACISTI ALE V RUDÉ BARVĚ!
DOBREJ KOMUNISTA MRTVEJ

Kampak na nás! :))

(Michal Doležel, 19. 1. 2009 14:00)

...Kampak na nás bolševici, copak vás to napadá, vás si každý koupí, na nás jste však hloupí! Kampak na nás bolševici, copak vás to napadá, víme jak ta vaše volnost vypadá!
My si v Čechách nenecháme bolševismem hlavy plést, republiku neprodáme za zradu a podlou lest, my jsme národ příliš zdravý, Šmeral nás tu nenakazí, naše zem je maličká, má však svého tatíčka. Za ním půjde každý Čech s písní na svých rtech. Kampak na nás bolševici copak vás to napadá...!
K. Hašler
http://www.youtube.com/watch?v=Lmud55Slh_c

antikomoušká lůza se vybarvuje

(vik, 16. 11. 2008 0:24)

jéminkote, to už i v Bohnicích mají připojení k internetu? Možná, že to máte jako součást léčebné kůry. No komplexy se tím každopádně léčí dobře viďte? Doufám, že se vám hodně ulevilo po napsání svých nadávek. No hlavně když jste udělali něco pro své zdraví. No řekl bych, že pro léčení agresivity je to docela dobrý lék. Každopádně je lepší, když jste někde zavřeni a izolováni a po internetu se takto zbavujete agresivity, než abyste lítali po ulici a např. zabíjeli nebo napadali slušné lidi.
Každopádně nebylo by od věci si zopakovat 3. třídu základní školy, ve vašem případě bychom se spokojili i se 2. třídou pomocné školy. Na tu snad ještě budete stačit. No, ale napsat Gulaci místo kulaci, to už vážně zavání idiocií.

CHCÍPNĚTE V PEKLE !!!!

(CHCÍPNĚTE V PEKLE !!!!!, 4. 10. 2008 10:19)

CHCÍPNĚTE ZMRDI!!!!!!!!!!!!! VRAZI LIDSTVA, DO PEKLA S VÁMI!!!! Brožová-Polednová je první, budou následovat další!!!

xxx

(Proti Gottwaldovi! Pravda vítězí, 15. 7. 2008 17:42)

Zaplat pánbůh, že zplesnivěl.
Ještě by naše děti koukali na něj přes sklo a ptaly by se rodičů:,,Mami, tati, kdo je to ten pán?"
a já bych odpověděl:,,Sráč!".

Popravit ženu to je teda vrchol bolševismu.
Přal bych Vám, abyste padasátá léta prožili jako ,,Gulaci"!
To byste si dnes pěkně rozmysleli, co budete psát!
Čest pravdě!