Jdi na obsah Jdi na menu
 


Popírání hodnot - alibi buržoazní morálky

18. 1. 2008

Do dnešního dne snad bylo zpochybněno vše podstatné, námi tolik milované. Zpochybňuje se úloha komunistů jak v odboji, tak v kultuře, jejich přínos do politického života a jejich zásluhy na vysoké životní úrovni obyvatelstva. A nedá příliš mnoho práce, udělat si mínění o těch, jimž pomlouvání velikánů není cizí. Jedná se většinou o vzpouru průměrných a spíše podprůměrných. Chtějí ukazát, že jejich promrhané životy jsou na stejné, ne - li větší výši, než životy našich hrdinů, našich významných osobností. Bohužel, ne vždy se jim daří i neinformovaného člověka přesvědčit.

Často nakonec jen sami ukazují, že svým popíráním všech hodnot - tak zásadním skutečnému lidství, humanismu a touze po spravedlnosti a pokroku - že tedy tímto popíráním chtějí nastolovat hodnoty nové. Hodnoty, které nezapřou to, že jsou jako na míru ušité zdegenerované buržoazní společnosti. Je to společnost kariéristická, moralizující a snobská. Společnost zdegenerovaná, vnitřně rozložená, sama plná hyenismu, štvavosti a bezohlednosti.

Buržoazní morálka sama o sobě zavazuje k loajalitě k těm nejhnusnějším a nejzkaženějším zvrhlostem, ať už v jakýchkoli oblastech. Tato morálka staví na svůj vrchol zloděje, vrahy, zrádce, zaprodance, idioty, prostitutky a její kulturní povědomí zde dělá kýčař, exhibicionista nebo slouha. Proto je pro ně nutné popírat to, co svou kvalitou překoná staletí. My komunisté a všichni poctivě pracující a slušně a pokrokově uvažující lidé musíme včas přejít do protiútoku. Musíme ukázat na starších případech výsledky morálky socialistické a dokázat, že jsme stále tím pokračováním naší ohromné tradice. A ať je to Fučík, nebo kdokoli jiný - musíme vyzvednout jejich osobnost, život a dílo a dokázat jeho nesmírnou kvalitu. To je naše síla, kterou dokážeme rozdrtit pluky pochybovačů a lhářů.

Martin Peč
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář