Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čelem k masám (viz. fotogalerie)

19. 2. 2008
Řekové proti asociální vládě
ATÉNY - Generální stávka se včera v Řecku dotkla značné části veřejných služeb a dopravy.
Podnětem k celonárodnímu protestu je nesouhlas se záměrem konzervativní vlády premiéra Kostase Karamanlise radikálně reformovat penzijní systém.
Protest vyhlásily dvě největší odborové ústředny v zemi. Odborové svazy se stavějí odmítavě ke snahám vlády zrevidovat činnost asi 170 penzijních fondů, které v zemi fungují. Veřejnost se právem bojí, že reforma povede pouze ke zhoršení jejích životních podmínek, protože především by došlo ke snížení penzí a ke zvýšení věkové hranice nezbytné pro odchod do důchodu.
Jde již o druhý celonárodní protest odborů proti reformě během dvou měsíců. Předcházející stávku v prosinci, do které se zapojily statisíce lidí, provázely tvrdé střety demonstrantů s pořádkovými silami, zejména v centru Atén. Také včera se v centru Atén konala masová manifestace. Proto v metropoli výjimečně bylo po šest hodin v provozu metro a tramvaje, aby zajistily dopravu demonstrujícím. Vyjádřit odpor snahám vlády přišly statisíce lidí i tentokrát.
Od půlnoci na včerejšek z řeckých letišť neodstartovalo a nepřistálo jediné letadlo a řecké ostrovy zůstaly bez trajektového spojení. Generální stávky se účastnili i státní zaměstnanci a pracovníci justice. K protestu se připojili také učitelé, takže žáci měli den volna. Nepracovali ani novináři a televizní a rozhlasové stanice nevysílaly žádné zpravodajské pořady a politické programy. Lékaři ošetřili pacienty jen v naléhavých případech.
Tento protest vyšle vládě jasný signál, že nesmí pokračovat na cestě změn, které by poškodily naše pracovní právo, prohlásil v úterý odborářský předák Jannis Panagopulos.

14. února 2008, (ava, čtk)

 

Náhledy fotografií ze složky Generální stávka v Řecku

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář