Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nahradit nejen vládu, ale mocenskou třídu

22. 6. 2008
Dovolte, abych vám jménem ÚV KS Řecka i všech řeckých komunistů předal vřelé soudružské pozdravy.
Je pro nás velkou ctí být na vašem sjezdu v zemi, která se v období socialismu starala o naše uprchlíky a hostila tisíce bojovníků národního odporu a demokratické armády Řecka. Vzdáváme hold 60. výročí vítězství únorové revoluce. Vyjadřujeme naši solidaritu s pracujícími, zemědělci, důchodci, mladými lidmi, kteří jsou těžce zasaženi obnovou kapitalismu. Vyslovujeme naši plnou podporu KSM a rezolutně odsuzujeme antikomunistický, antidemokratický, autoritářský postoj české vlády. Požadujeme okamžité zrušení antikomunistických opatření a zákazů. Naše strana si velice váží vašeho boje proti NATO a proti základně antiraketového štítu USA.
V Řecku probíhají významné boje pracujících, ve kterých komunisté hrají vedoucí úlohu. Zároveň se v politickém systému objevují známky krize. KS Řecka předložila svoji politickou alternativu pro zformování antiimperialistické, antimonopolní, demokratické fronty, která bude požadovat lidovou moc, tj. že je nezbytné bojovat za nahrazení třídy, která drží politickou moc, a ne jen za pouhou změnu vlády.
Současné období je poznamenáno zostřením soutěže mezi USA, EU a Ruskem a stejně tak rozvojem silně nadějných třídních bojů napříč Evropou. Lidové odmítání NATO a EU sílí, stejně jako odpor proti Lisabonské smlouvě. Zároveň se stávají očividnými krachy středolevých scénářů, zřeknutí se komunistických principů a tradicí, oportunistických přeměn stran. Posilování komunistické ideologické a politické identity, rozvoj spolupráce a koordinace komunistických stran, založených na respektování suverenity každé strany, nabývá za těchto podmínek rozhodujícího významu. Nová vlna státem podporovaného antikomunismu není v EU náhodná. Představuje základní složku imperialistické ofenzívy, všestranně prudkého útoku na práva pracujících. Je provázena intenzívním ideologickým útokem proti komunistické identitě a má mnohostrannou podporu různých oportunistických a likvidačních sklonů, které jsou spojeny s některými silami evropské levice. Zastáváme názor, že dnes vyrůstá silnější potřeba koordinovaného úsilí na evropské úrovni prosadit důvěryhodnou alternativu s výhledy otevřenými směrem k socialistické perspektivě. Volby do EP v r. 2009 poskytnou důležitou příležitost, kterou bychom neměli propást.
S těmito myšlenkami vám přejeme úspěch ve vašem boji a doufáme, že naše bratrské vztahy budou nadále rozvíjeny. Ať žije mezinárodní solidarita!
13. června 2008, Dimitris KOTSUMPAS, člen politbyra ÚV KS Řecka
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář