Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vystoupení Aleky Paparigy na konferenci Lenin, Liebknecht, Luxemburg 2008 v Berlíně

16. 5. 2008
Rok 2008 je pro KKE rokem bilancování, díváme se do minulosti a snažíme se o zhodnocení našich kroků, naší činnosti a jejích výsledků, KKE slaví letos 90. let od svého vzniku. Hledáme tím odpovědi na otázky, které nám historie klade, a to na otázky zásadního charakteru – otázky společenských systémů a jejich vývoje. Pokusy o objektivní zhodnocení minulosti ztroskotaly u všech teoretiků kapitalismu, ani keynesiánství nedokázalo najít odpověď na to, proč neustále pokračují války, proč imperialismus neustále zvyšuje svou sílu.
V roce 1991 prošla KKE krizí, kdy se ke slovu dostali praví oportunisté se snahami o zbavení komunistické strany jejího charakteru. Tento boj jsme však vyhráli. Levice v Řecku ztratila po určitou dobu podporu kvůli účasti PASOKu (řecká sociální demokracie) ve vládě, která podpořila vojensky imperialistické války ve světě, marně pak přemýšleli nad tím, co dělat, když k nim lidé ztrácí důvěru a odmítají jejich praktiky.
Jsme povinni odpovědět si na otázky, zda k restauraci kapitalismu došlo historickým vývojem či nějakou chybu při budování socialismu. Ale tuto odpověď nám může dát jen objektivní analýza tohoto období. KKE nikdy nebyla ve vládě, nikdy se nepodílela na agresivní, imperialistické politice. Po objektivní analýze minulosti i současných podmínek zpracováváme několikaletý strategický plán, určujeme cíle našeho boje a spojujeme své síly. Musíme svůj přístup neustále zlepšovat a svoji aktivitu zvyšovat, protože třídní nepřítel čeká na naši chybu. Stejně tak se ukázalo, že nejde o žádný srp a kladivo, co odrazuje mladé lidi, ale o revoluční optimismus a přístup komunistické strany v té které zemi. Rozšířili jme spektrum své činnosti, především o rozvíjení dalších kontaktů na pracovištích a nacionální problémy – proti rasismu a šovinismu. Regionální organizace KKE jsou v tomto smyslu pracovat a působit mezi lidmi. Máme teoretiky z centra marxistických studií a teoretického pracovišť KKE pověření zpracováním protistrategii ke „strategii“ EU – tzn. Především jak se postavit evropskému imperialismu, hospodářskému diktátu, likvidaci tradičních odvětví.
V žádném případě nejsou důležité formality, ale tvorba struktury organizace a její strategické cíle, výsledky činnosti. Řecké vlády přisluhovaly a přisluhují imperialismu – účastí ve válkách (okupace řady zemí našimi vojáky), odbouráváním sociálních práv, likvidace tradičních průmyslových odvětví – místo nich vytváření „nových“ oborů v oblasti služeb...
Problémy musíme řešit tak, že vždy analyzuje problém, postavíme jej na reálných základech a stanovíme cíle, které chceme dosáhnout, které jsme již dokázali, a strategii, jak se k nim propracovat. Bohužel absence historických analýz je chybou mnoha komunistických stran.
Ale není to přece jen řecký fenomén. Je přece nutné, aby komunisté vždy vystupovali a bojovali takto, za socialismus, komunismus, aby věděli, co je to boj proti imperialismu, třídní boj. Vyostření sociálních problémů nám dává možnost, zvýšit svůj vliv mezi lidmi. Jde nám o zásadní věci, otázku vlastnictví výrobních prostředků, třídní stranu a její působení, odmítáme politikaření a politické obchody, velmi to omezuje jakoukoli reálnou činnost.
Jsme přesvědčení že svých cílů dosáhneme pouze dennodenním bojem. Vytvořili jsme také internetovou diskuzi, kde diskutuje zkušenosti a problémy, které provázely budování socialismu, nejedná se o žádný mrtvá systém, právě naopak. Tyto problémy popsal Marx a Engels, Lenin, především problémy boje s odstupujícím kapitalismem.
Při historické analýze jsme sebrali významný historický materiál a pro nás je nutností, vést o něm diskuzi. Bráníme historickou pravdu a období socialismu, které zde bylo – není to žádná nevýznamná epizoda v životě člověka. Co jiného se mohlo od restaurace kapitalismu čekat, než jen další války, bídu a hlad. Neexistuje jakýsi mezistav mezi socialismem a komunismem. . Jsem přesvědčená, že kanóny z Aurory opět vystřelí. Získáváme postupně odpovědí na tyto zásadní otázky dalšího vývoje komunistického hnutí, ale není to omezeno jen na národní úroveň – rozvinuli jsme mezinárodní styky s více jak 90 antiimperialistickými a pokrokovými organizacemi, pořádáme mezinárodní setkání. Požadujeme dialog, chceme vědět, jak nás vnímají ostatní organizace, jaké jsme vlastně udělali pokroky, ale také, jak pokročil imperialismus. Lid ale zatím z většiny není přesvědčen, že je nutné se kapitalismu postavit otevřeným bojem, musíme proto zlepšit naši roli, teoretické znalosti, poskytnout jim skutečnou alternativu. Lidé cítí, že neustále nabývá na síle mediální manipulace, ovlivňovaná krom vlastních zájmů lidí provozujících vysílání především politikou USA.
Nemáme zájem na účasti ve vládě, protože by to vedlo pouze k účasti na něčem, co nemůže fungovat. Kdo tedy je na politické scéně – Sinaspismos, jakési sdružení, které se snaží tvářit levicově. Dále Laos – rasistická strana, která ve volbách poprvé výrazněji získala podporu. PASOK se pro zvýšení potenciálu snaží spojit s někým jiným..
Chceme lidem ukázat, že máme sílu něco změnit, že se nebojíme a když se podíváme zpět na svoji historii, zjistíme, že spoustu věcí komunistická strana přežila, ale narostli jsme a získali roli v mezinárodním komunistickém hnutí. Jsme jen malou součástí tohoto hnutí, ale každá část má svoji velkou cenu.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kampak na nás! :))

(Michal Doležel, 19. 1. 2009 18:40)

...Kampak na nás bolševici, copak vás to napadá, vás si každý koupí, na nás jste však hloupí! Kampak na nás bolševici, copak vás to napadá, víme jak ta vaše volnost vypadá!
My si v Čechách nenecháme bolševismem hlavy plést, republiku neprodáme za zradu a podlou lest, my jsme národ příliš zdravý, Šmeral nás tu nenakazí, naše zem je maličká, má však svého tatíčka. Za ním půjde každý Čech s písní na svých rtech. Kampak na nás bolševici copak vás to napadá...!
K. Hašler
http://www.youtube.com/watch?v=Lmud55Slh_c

Čím to je?

(Julius Cézar, 26. 11. 2008 6:58)

No dobře - tak si táhni na Kubu, nebo do KLDR, případně si ustel vedle Lenina v mauzoleu.
Hlavně se však nauč česky Ty PAPUŠKU.

Cézar-další věrný kolaborantský papušek

(vik, 21. 11. 2008 5:07)

Cézare, je vidět, že sám jsi jen omezený pitomec. Další z bučících pohůnků současného režimu. Čím to je, že vy antikomouši a pravičáci jste tak jednoduchý, pořád dokola omíláte stejná klišé a papouškujete antikomunistickou propagandu, jak kdyby vás někdo vyráběl na běžícím pásu, jeden jako druhý a každý stejný idiot. Ještě jsi zapomněl dodat tu pohádku o 100 milionech mrtvých, nebo to byla miliarda? Dále povídačky o zlém ďáblu Stalinovi, frontách na banány, chudácích kulacích a Horákové. bla bla bla

Jsem udivený.

(Julius Cézar, 19. 11. 2008 17:01)

Je neuvěřitelné, že se ještě dnes najdou chudáci, kteří inzerují bolševizmus ve všech podobách a mutacích. Zřejmě jde o tupce, kteří nemají na víc. Z jejich stránek táhne nedozírný smrad a vulgární idioticizmus.

tupý člověče

(vik, 16. 11. 2008 1:00)

chytrý člověče, ty musíš všude psát ty svoje idiotský kecy? Další příslušník tupého stáda bez hlav. Bůůůůůůů

khaled?Že se vůbec ozval..

(chytrý člověk, 2. 9. 2008 20:41)

prej pojebanej debílku KURVA PODÍVEJ SE NA SEBE TY ZASRANÁ VOBLUDO JAK VEVNITŘ TAK NAVENEK A UŽ KURVA VOTEVŘI TY SVOJE VOČI!

antíku, ty pojebanej debílku

(khaled, 20. 8. 2008 1:29)

tak si aspoň nehraj na demokrata, když jsi zkurvenej fašoun! Nic tu nemusíš říkat, to všichni dobře víme, jak fašouni uměli vyhlazovat celý skupiny obyvatel. Problém se zabitím anti-gottwalda je v tom, že zabijete prase, ale zavřou vás za člověka. Anti-gottwald patří do stáda bez hlav, co jen tupě bučí!

drazi no soudruzi...

(anti-gottwald, 16. 8. 2008 17:42)

drazi soudruzi, doufam, ze brzy vsichni vychcipate i s vasi zlocineckou ideologii, ktera stala zivot desitky milionu lidskych zivotu a neprinesla nic jineho nez zkazu, chudobu, a degeneraci cloveka na pracovni stroj. To uz opravdu radsi fasisty nez vas rudy kurvy vrazedny!!!